Project Description

Rodinný dom Barn

Zastavaná plocha : 191,4 m² • Úžitková plocha: 163,4 m²

Rodinný dom Barn je štúdia, ktorá v sebe kĺbi modernú eleganciu s tradičnou formou. Pri návrhu sme sa nestavali slepo k okolitej zástavbe, práve naopak snažili sme sa formou čo najviac zapadnúť a rešpektovať širšie vzťahy.
Zastávame názor, že tak ako treba pri návrhu domu počítať so skutočným zariadením interiéru( nie len približne rozložené zariaďovacie predmety) tak treba riešiť aj parkovanie osobných automobilov. Veľakrát sa stretávame s projektami kde sa na garáž nemyslí, respektíve investor si myslí, že si časom postaví prístrešok alebo podobný prílepok, ktorý ľahko rozbije celý koncept. V dome Barn sa prístúpilo k návrh garáže nekonvečne. Autá sú parkované v prestrešenej časťi vedľa domu a samotná garáž bude slúžiť primárne ako domáca telocvičňa a sklad športového náčinia – bicykle, lyže a teda bude to čistá prevádzka nie garáž. Je to samozrejme otázka osobných preferencií. Niekto si radšej doma zacvičí či zastrečuje po návrate z jesenej bicyklovačky a niekto lepšie spí keď je jeho auto zavreté v garáži. Preto by mal dom vždy odrážať životný štýl jeho obyvateľov, nie katalógu, nie architekta.
Okrem malej telocvične sa na prízemí nachádza pracovňa otočená na sever( ideálna dispozícia pre ateliér – najrovnomernejšie difúzne svetlo), technická miestnosť a obytný priestor s kuchyňou.
Galéria na 2.NP prepája obe podlažia pri zachovaní nekolidovania dennej a nočnej časti.